Katedra św. Mikołaja w Elblągu

Rewitalizacja placu katedralnego oraz wieży Katedry p.w. Świętego Mikołaja w Elblągu
funkcja: p.o. kierownika budowy
 
TROCHĘ HISTORII  
        
            Początki kościoła sięgają poł. XIII w., kiedy powstało prostokątne prezbiterium i 5 przęseł korpusu.
26 kwietnia 1777 nad miastem rozszalała się burza. Jedyne wyładowanie atmosferyczne  uderzyło w wieżę, która stanęła w płomieniach, a za nią cały kościół. Zdołano wynieść część wyposażenia, lecz nie udało się ugasić ognia, który strawił wieże i dach kościoła.
           Uroczyste położenie kamienia węgielnego pod odbudowywany kościół odbyło się 24 października 1906. Z wysokością 95 metrów dołączyła ona do najwyższych wież w całych wschodnich Niemczech.
            W czasie rządów Adolfa Hitlera w Niemczech ks. Arthur Kather był zagorzałym przeciwnikiem ideologii hitlerowskiej (m.in. odprawiał zakazane nabożeństwa dla mieszkających w Elblągu i okolicach robotników przymusowych), przez co w 1940 został wydalony z Prus Zachodnich na polecenie gauleitera Alberta Forstera.
            Podczas zdobywania Elbląga przez Armię Czerwoną (26.01–10.02.1945) katedra została w dniu święta Matki Boskiej Gromnicznej, 2 lutego 1945, doszczętnie wypalona.
            Za zakończenie odbudowy kościoła można uznać rok 1965.
 
Najwyższa wieża w Polsce po prawej stronie Wisły
 
Przepiękna, dostojna, nadająca miastu Elbląg prawdziwego prestiżu i napawająca dumą oraz zachwytem wszystkich, którzy mogą ją podziwiać pokonując trasę S7. Mnóstwo materiałów prasowych w sieci, zdjęć obrazujących proces rewitalizacji a także sam efekt przed i po remoncie daje obraz wagi przedsięwzięcia, w którym dane mi było uczestniczyć.
Wnętrze wieży Katedry św. Mikołaja w Elblągu
  
Fenomenalny efekt uzyskany dzięki tradycyjnej technice nakładania tynku na cegłę (jej stan uniemożliwił pełne wyeksponowanie) oraz właściwemu oświetleniu wnętrz. Wieża od roku 1945 była zamknięta dla osób postronnych i narażana w sposób ciągły i bezpośredni na działanie wody opadowej oraz przemarzanie, przez co miała miejsce znaczna degradacja cegły.
Plac katedralny z fontanną, grą edukacyjną oraz totemem multimedialnym
 
Wspaniała atrakcja, szczególnie dla dzieci w upalne dni. Prace nad placem poprzedzone były szczegółowymi badaniami archeologicznymi.

Linki zewnętrzne

Willa przy ul. Orzeszkowej w Gdańsku

Zabezpieczenie konstrukcji dachu zabytkowego obiektu
funkcja: kierownik budowy
TROCHĘ HISTORII

Willa została wybudowana w 1922 roku przy ówczesnej Opitzstrasse 2 na zlecenie zamożnego kupca żydowskiego, Leona Astrachana. Następnie posiadłość polskiej Ekspozytury Inspektoratu Ceł. We wrześniu 1939 roku budynek przejęła policja gdańska, później SS. Do 1945 roku mieściło się tam dowództwo nadokręgu SS „Wisła” (jednostki administracyjnej organów represji III Rzeszy – SS i policji na cały Okręg Rzeszy Gdańsk-Prusy Zachodnie). Był m.in. siedzibą hitlerowskiego zbrodniarza Richarda Hildebrandta. Po wojnie willa przejęta przez Miejski Urząd Bezpieczeństwa. W latach 90. ulokowano tu zakład opieki zdrowotnej. W 2004 roku nieruchomość sprzedano prywatnemu właścicielowi
Zabezpieczenie dachu

Przez lata zaniedbań willa znajduje się obecnie w opłakanym stanie. Pierwsze prace, które trzeba było podjąć w celu ratowania tego wspaniałego budynku, to naprawa dachu. Cynkowa blacha systematycznie rozkradana, stanowiła główną ochronę połaci południowej i wschodniej. Jej brak spowodował zawalenie się części dachu oraz stropów wewnątrz, na skutek utraty właściwości nośnych skorodowanego drewna.

Linki zewnętrzne

GSP: Willa przy ul. Orzeszkowej 2 otrzyma dotację (pol.). gdanskstrefa.com, 2018-05-07.
TVP3: Dotacja dla willi przy ul. Orzeszkowej (pol.). Telewizja Polska S.A. oddział Gdańsk, 2018-05-14

Budynki należące do kompleksu Zamku Krzyżackiego w Olsztynku

Rewitalizacja obiektów zabytkowych wraz z dostosowaniem do użytkowania jako sale szkolne oraz warsztaty gastronomiczne
funkcja: kierownik robót
TROCHĘ HISTORII
 
Zamek Krzyżacki w Olsztynku zbudowany na polecenie komtura ostródzkiego Güntera von Hohensteina w latach 1349-1366 w stylu gotyckim z przeznaczeniem na siedzibę burgrabiego mającego za zadanie ściągać należności podatkowe oraz aby kontrolować szlak handlowy z południa na północ. W latach 1847-1849 do zabudowań zamkowych dobudowano skrzydło wschodnie w stylu neogotyckim i przekształcono na gimnazjum, którego dyrektorem był m.in. historyk Max Toeppen, a uczyli się m.in. Herman Pełka i Emil Behring, pierwszy laureat nagrody Nobla w dziedzinie medycyny z 1901 r. za odkrycie działania antytoksyn (tablica pamiątkowa na dziedzińcu gimnazjum). 

Slajd pokazujący przepiękny efekt przeistoczenia zdewastowanego zabytku w Olsztynku

Nieco dłuższy filmik obrazujący stan przed i po remoncie budynków należących do kompleksu Zamku w Olsztynku

Linki zewnętrzne

Ratusz Miejski w Tolkmicku

Odbudowa zniszczonego ratusza w okresie II wojny światowej
funkcja: kierownik robót
TROCHĘ HISTORII

Historia Ratusza to w zasadzie historia miasta Tolkmicka, którego początki sięgają roku 1300. W roku 1351 wielki mistrz zakonu (Hochmeister) krzyżackiego (w latach 1345-1351) Henryk Dusemer w Malborku odnowił prawa miejskie dla Tolkmicka. Od tego momentu zaczyna się jego trudna historia. W 1550 roku w Tolkmicku wybuchł pożar, w którym spłonął kościół i ratusz wraz z najważniejszymi dokumentami miasta. Został szybko odbudowany. Jednak w nocy z 2/3 maja 1634 roku w Tolkmicku wybuchł kolejny pożar. Ofiarą płomieni padł ratusz miejski, kościół i wieża z dzwonem. Ratusz został odbudowany dopiero w 1649 roku. W 1694 roku miasto ponownie się spaliło. Pożar pochłonął tym razem połowę domów mieszczańskich i probostwo. Tym razem ocalał kościół, wieża dzwonnicza, ratusz, i około połowa domów w mieście i przedmieścia. Jesienią 1695 roku Tolkmicko było już odbudowane. Jednak w 1767 roku ratusz znowu spłonął podczas wielkiego pożaru. W mieście brakowało ratusza i szkoły, które zostały wybudowane później (nowy budynek ratusza zbudowano dopiero w 1793 roku, natomiast szkołę w 1785 roku). W roku 1945 Tolkmicko zostało zniszczone w trakcie działań wyzwoleńczych armii ZSRR.
Budowa Ratusza w Tolkmicku
 
Nie była to odbudowa w dosłownym znaczeniu, ponieważ nie zachowały się plany czy szkice starego ratusza. Projekt jest autorską wizją biura architektonicznego ATLANT z Elbląga. Jednak poprzedzone budowę badania archeologiczne oraz wykorzystanie ponad 300.000 cegieł do budowy w iście starym stylu sprawiają, że ratusz stał się kontynuacją jakże burzliwej historii tego budynku na przestrzeni wieków.
14 miesięcy w 133 sekundy
 
Film autorstwa Marcina Piórkowskiego, kierownika budowy, pokazujący narodziny ratusza w kolejnej odsłonie na przestrzeni dziejów Tolkmicka.
Inwestycja w Tolkmicku nie jest odosobnionym przypadkiem budowy zabytku od podstaw. Podobną historię ma np Zamek Królewski w Warszawie, czy Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Linki zewnętrzne

UMiGT: Ratusz Tolkmicko (pol.). tolkmicko.pl
PAP/gol/as: Tolkmicko ma nowy ratusz (pol.). Radio Olsztyn, 15-10-2014.
RG:Ratusz już otwarty - widać z niego zalew (pol.). portel.pl, 06-10-2014
GŁÓWNA